Spor Projelerinde lider belediye; Başakşehir

Başakşehir Belediyesi spor projeleriyle dikkat çekiyor. Spor Akademilerine Hazırlık Kursları, Çocuk Maratonu, Sporun T’si ve Her Mahalleye Bir Spor Parkı bu projelerden bazıları…

Spora yapılan yatırıımlarla dikkat çeken ve geliştirdiği projelerle de vatandaşın sağlıklı kalma ve sosyalleşmesine önemli katkı sağlayan Başakşehir Belediyesi, spora ve sporcuya gösterdiği önem diğer belediyelere örnek teşkil ediyor.

Başakiehir Belediyesini diğer yerel yönetimlerden farklı kılan o spor yatırımları;

MİLLİ SPOR POLİTİKASI ÇALIŞTAYI

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Başakşehir Belediyesi ve Marmara Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilen Milli Spor Politikası Çalıştay’ında, Türk sporu tüm yönleriyle ele alındı. 32 spor federasyonunun katıldığı çalıştayda konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, yerel yönetimlerin sporla ilgili yatırımlar yapması gerektiğine dikkat çekti. Milli Mücadele’nin 100. yılında Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Anadolu Yerleşkesi’ndeki çalıştaya;  Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz ve Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun yanı sıra Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Pınar, 32 spor federasyonunun temsilcileri, akademisyenler, spor yöneticileri, eğitmenler ile çok sayıda profesyonel sporcu katıldı.

SPOR AKADEMİLERİNE HAZIRLIK KURSU

2016 yılında başlatılan spor akademisi hazırlık kursu projesi sporculuğun yanında antrenör ve yönetici olmak isteyen ve akademik eğitimine spor alanında devam etmek isteyen öğrenciler, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarına hazırlamakta. Her yıl hizmet verilen Spor Akademisi Hazırlık Kursu ile toplamda 134 Başakşehir’li genç ülkemizdeki değişik okulları kazanarak eğitimlerine devam etmektedir.

SPOR LİGİ PROJESİ

7 yıldır yapılan ve yaklaşık 15:000 öğrenciye Hizmet verilen branşlarda müsabaka atmosferlerinde yarışma imkanı bulan sporcular heyecanlı, keyifli zamanlar geçirirken maç yapma alışkanlığı kazanarak eksik yanlarını tamamlama fırsatı buluyorlar. Müsabaka programları yıl boyu sürecek şekilde planlanarak yarışma maratonunun uzun sürmesi sağlanmaktadır. Spor liginde: Futbol, Basketbol, Voleybol, Taekwondo, Karate,  Masa Tenisi Satranç, Mangala, Badminton, branşlarında 2.000‘in üzerinde sporcu mücadele etmektedir. Spor ligleri dönem sonunda yapılan spor şöleni ile ödüllendirilmektedir.

GENÇLİK KAMPI

Gençlerimizin sportif ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak, eğlenerek öğrenmelerine, sosyalleşmelerine imkân sağlamak üzere Edirne‘nin Enez ilçesinde denize sıfır konumda bulunan kamp merkezi ilk olarak 2016 yılında Başakşehirli Gençlerin hizmetine sunulmuştur.14-18 yaş grubu gençlerine (erkek) hizmet veren gençlik kamplarında, toplamda yaklaşık 10.000 öğrenciyi ağırlandı.

ŞAMLAR İZCİ KAMPI

Başakşehir’li gençlerin sportif faaliyetlere katılarak ruhsal ve bedensel olarak gelişimine;  yeni arkadaşlıklar ve dostluklar edinmelerine katkı sağlamak; gençlerimizin sokaktan ve sokaklarda edinebilecekleri zararlı alışkanlıklardan korunmalarına yardımcı olmak için izcilik kampı düzenlenmektedir. İzci kamplarında; temel izcilik eğitimi, kampçılık, flying fox, tırmanış, bisiklet, yön bulma, doğa yürüyüşü, ilk yardım, müzik, tiyatro, doğada yaşam, binicilik, okçuluk dersleri yapılmaktadır. Bu kamp 2010 yılında başlamış olup her yıl 2500 Başakşehir’li gencimize hizmet vermiştir.

BAŞAKŞEHİR’İ SEVİYORUM ÇÜNKÜ PROJESİ

3 yıldır Lise ve Ortaokul’larda her hafta bir buluşma gerçekleştiren Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, gençlik için üretilen projeleri gençlerle paylaşıyor. Başakşehir ilçesinde bulunan liselerde ve ortaokullarda gerçekleşen gençlik buluşmasına okul yöneticileri ve çok sayıda öğrenci katılıyor.

ÇOCUK MARATONU PROJESİ

2017-2019 yıllarında Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Çocuk Maratonu farklı yaş gruplarından (0-13 yaş arası) 6.500 çocuk 19.000 ebeveyn olmak üzere toplamda 25.500 katılım ile gerçekleştirilmiştir.

GENÇLİK OYUNLARI

Başakşehir Belediyesi tarafından bu sene (2020) üçüncüsü düzenlenen tüm ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik kültürel, bilimsel, sanatsal, sportif ve sosyal sorumluluk anlamında hem eğitici hemde eğlendirici birçok aktiviteden oluşan etkinlikler bütünüdür. Gençlik Oyunları Ekim ayında başlar ve Mayıs ayında sonlanır. G.O. sona erene kadar toplam 57 spor turnuvası, 8 kültür ve sanat yarışması, 6 bilim ve teknoloji yarışması olmak üzere toplam 71 adet turnuva düzenlenmektedir. Gençlik Oyunları için 2017-2018 eğitim döneminde ilçe genelinde toplam 5.400 kayıt alınmıştır. Gençlik Oyunları için 2018-2019 eğitim döneminde ilçe genelinde toplam 15.000’den fazla kayıt alınmıştır.

Gençlik Oyunları için 2019-2020 eğitim döneminde 04.02.2020 tarihi itibariyle ilçe genelinde toplam 23.990 kayıt alınmıştır.

SPORUN T Sİ PROJSİ

Sporcu Ölçme Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi ile Spor parklarımızda spor yapmaya başlayan Başakşehirli sporculara antropometrik (el- ayakuzunluğu, boy uzunluğu, kilo, kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği, )  ve motorik (esneklik, sıçrama, sürat, çeviklik,   denge) özellikleri ölçülerek genetik olarak daha uygun oldukları spor branşlarına yönlendirilmektedir. Ölçüm sonuçları şuanda Dünya Sağlık Örgütü skalalarıyla karşılaştırılmaktadır. Hayata geçirilen bu proje için, özel olarak hazırlanan bir yazılım programı tasarlanmıştır. Yapılan tüm ölçümler bu programa işlenmektedir. Hedeflenen ölçümler gerçekleştirildiğinde, bir veri bankası oluşturulacaktır. Bu şekilde oluşacak milli veri bankası ile çocuklarımız ölçüm sonuçları ülkemize özgü skalalarla değerlendirilecektir. Projenin ilk aşamasında spor parklarınızda kayıtlı sporcuların ölçümleri yapılmaktadır. İkinci aşamada ilçemizde okullarla entegre olması sağlanarak ilçemizdeki tüm çocukların ölçümlerini gerçekleştirerek örnek bir çalışma ortaya koyulacaktır. Sporcuların ölçümleri sistematik ve düzenli olarak yılda 2 veya 3 defa gerçekleştirilecektir.  Sporcuların ölçümleri spor parklarına devam ettikleri sürece tekrar edilecek olup yıllara göre çocukların gelişimleri analiz edilerek antrenman programları yenilenecektir. Sporcuların genel ölçümlerinin yanında branşlarına özgü testleri de yapılacaktır. 2015 yılında başlanan proje ile toplamda 15.000 ölçüm yapılmıştır.

HER MAHALLEYE BİR SPOR PARKI PROJESİ

Çağdaş kentlilik bilinciyle Başakşehir’ de yaşayan herkesin sağlıklı yaşam anlamındaki spor ile yapılacak tüm ihtiyaçlarının karşılanacağı örnek bir ilçe olmak ve markalaşmış belediyecilik anlayışı daha da geliştirerek sürdürmek” misyonuyla yola çıkan Başakşehir Gençlik ve Spor Müdürlüğü,  11 spor parkı 23 farklı spor branşında hizmet sunmaktadır. Ücretsiz Spor parkları Projesi 2014 yılında hayata geçmiş olup toplamda bay, bayan, çocuk olmak üzere bugüne kadar 85.559 kayıt ve 775.275 kullanım ile spor hizmeti vermiştir.

SPORTİF DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ

Sportif Değerler Eğitimi Projemiz ile 2014 yılından bu yana 4-14 yaş aralığındaki spor parklarımızda branş eğitimi alan 34.267 sporcumuza hizmet verilmiştir. Spor yoluyla öğrencilere; kendilerine rakibe saygı duymaları, taraftarlara saygı göstermeleri gerektiği anlatılır antrenman ve maçlarda uygulamalı olarak işlenir olumlu davranışlar ödüllendirilir. Antrenmandan önce teorik olarak 30 dk ders yapılır. Sporcuların kazandığında kibirlenmemesi, kaybettiğinde de isyan etmemesi vurgulanmaktadır.

EVDE KALIYORUZ, HAREKET EDİYORUZ

Ülkemizin Covid 19 salgınında aldığı kararlarla birlikte yirmi yaş altındaki ve 60 yaş üzerindeki kişilerin dışarı çıkması yasaklanmıştır. Virüsün yayılma hızının kontrol altına alınabilmesi için toplu olarak yapılacak tüm etkinlikler yasaklanmıştır. İçinde bulunduğumuz bu durumda Spor Parklarımızda eğitim almış çocuklarımızın evlerinde hareketsiz kalmaması ve sporcular arasındaki etkileşimin devam edebilmesi için sosyal medya hesaplarından derslere devam edilmesi kararlaştırılmıştır. #sporevesığar projesi kapsamında etkileşimin sağlanması ve artırılması için sporcularımıza haftalık konular ve görevler verilerek ilgi çekici videolar oluşturulması beklenecektir. Videolarda belirlenen çerçeve içerisinde eğlenceli, özgürce düşünebilmeleri ve farklı fikirler ortaya çıkarabilmeleri sağlanacaktır.

Gönderilen içerikler ilgili komisyon tarafından incelenerek resmi hesaplarımızın hikâye bölümlerinde paylaşılacaktır. Hafta tamamlandığında en fazla etkileşim sağlayan videolar kısa film yapılarak kalıcı şekilde tekrar paylaşılacaktır. Haftanın en fazla etkileşim alan ve komisyon tarafından belirlenen videosuna sürpriz hediyeler verilecektir.

Sporcuların Video Çekimlerinde ve Paylaşımlarda Uyması Gereken Kurallar

 • Video paylaşımları sadece facebook ve instagram mecralarında yapılabilir.
 • Facebook ve instagram’da paylaşılan videoların görülebilmesi ve değerlendirmeye alınabilmesi için sporcunun sosyal medya hesabı ‘herkese açık’ olmalıdır veya paylaşılan video ‘herkese açık’ güvenlik ayarı ile paylaşılmalıdır.
 • Paylaşılan tüm videoların görülebilmesi ve değerlendirmeye alınabilmesi için #sporevesıgar etiketiyle ve @bbsporparklari, @basaksehirbelediyesi sayfaları da etiketlenerek paylaşılması gerekmektedir.
 • Facebook ve İnstagram’da Başakşehir Belediyesi ve Spor Parkları resmi hesapları olan @bbsporparklari, @basaksehirbelediyesi sayfalarının takip edilmesi gerekmektedir.
 • Video süresi en az 10 sn. en fazla 60 sn. arasında olmalıdır.
 • Sporcularımız içerik üretmede tamamen özgürdür.
 • Sporcu çocukların üzerinde turuncu spor okulu kıyafetleri olmalıdır.
 • Savunma sporu yapan sporcularımızda branşa uygun kıyafetleri olmalıdır.
 • Videolarda siyasi veya dini herhangi bir tema kullanılamaz.
 • Videolarda gayri ahlaki içerikler yer alamaz.
 • Videolarda müzik kullanılabilir.
 • Videolarda reklam içerikli paylaşımlara yer verilemez.
 • Videolarda montaj veya fotoshop uygulamaları kullanılamaz.

Diğer Haberler

Leave a Comment