HAKKIMIZDA

27 yıllık spor gazetecilik sürecinde edindiğimiz bilgi ve tecrübe, halka götürülen spor hizmetlerinde Belediyelerin ön planda olduğu gerçeğiyle karşılaştık.

Yerel yönetimler ‘İl, ilçe, kasabaya da köy halkının yerel ortak gereksinimlerinin karşılanmasında ve genel organları halk tarafından seçilen kamu tüzel kişisi’ tanımından da anlaşılacağı gibi, vatandaşa götürülen hizmetlerin önemli aşamasını oluşturuyor belediyeler. 

Anayasının 127 maddesinde göre, seçmenlerce seçilerek oluşturan ve kamu kuruluşları olarak tanımlanan Belediyeler tabii oldukları 5393 veya 5216 kanunlara göre,  imar planları sınırı içerisinde bulunan yerlere oyun ve spor alanları yapma, vatandaşının yararına her türlü spor organizasyonunu gerçekleştirme ve başarılı sporcuların ödüllendirmek gibi yetkilerle donatıldığı görülmektedir.

Spor ve oyunun, bireysel ve toplumsal kazanma dönüşmesi için ilgili kanunlarla donatılan Belediyeler, ellerinde ki mevcut bu imkânları nereler de kullanıp kullanmadığı. Kullanılan kaynakların da ne derecede halkın yararına sunulduğu, bir sporsever olarak tarafımızca, her defasında merak konusu olmuştur.

Belediyelerspor projesi ilk olarak 2013 yılında oluşmaya başladı. Sosyal medya hesaplarıyla sınırlandırılan bu süreç, Allah’ın yardımıyla 2020 Ocak ayından itibaren haber sitesi olarak faaliyete geçti.

Performans sporları ve müsabaka sonuçları gibi anlık ve kişisel sonuç ve kazanımlardan ziyade, halkın istek ve arzularını karşılayacak ve onlara kalıcı yararlar sağlayacak her türlü aktivitenin yer alacağı sitemizin bir başka önemli özelliği örnek projeler hususunda seçici olmak, ön plana çıkarmak ve diğer belediyelere de örnek alınmasını sağlamak. 

Böylelikle, sadece hizmeti ayağa götürmüş olmakla kalmayıp, düşüncede de çeşitlilik  oluşturmuş, uygulamaya geçmesine vesile olunarak da hayırlı işlerin kapısını aralamış olacağız, inşallah…

Gayret ve çaba bizden, zafer Allah’tan…