Beş yıldızlı tesisler engellilerin hizmetinde…

Samsun Büyükşehir Belediyesi Engelli vatandaşlar için bütün imkanlarını seferber ederek, Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezleri, Tatil yöreleri, Ulaşımda kolaylık, Özel havuz, kamplar, plajları onların hizmete açtı…

Samsun örnek bir şehir olarak engelli vatandaşlar için sosyal ve kültürel bütün aktiviteleri imkanları doğrultusunda yapmaya çalışmaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından engelliler için hayata geçirilen Mavi Işıklar Engelliler Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezinde engelliler ücret ödemeden 5 yıldızlı otel ve tatil hizmeti alıyor…

Türkiye’de sadece engellilere özel tek plaj olma özelliğini taşıyan Samsun Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampına engelli vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından denizin doldurulması sonucu oluşan alanda yapılan Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi-Kampında il genelinden ve il dışından gelen engelli vatandaşlar ilgi gösteriyor. Engelliler, kendileri için hazırlanan özel havuz, kamp ve plajda dinlenip tatil yapma fırsatı buluyor.

2013 yılında hizmete giren tesis, Doğu Park mevkiinde yaklaşık 10 bin metrekare alan üzerine kuruldu ve 7 milyon liraya mal oldu. Tesiste 2 bin 200 metrekare kapalı alan bulunuyor. Kampta engellilerin asansör sistemiyle içine girebileceği bir havuz, rehabilitasyon merkezi, 34 kişilik konaklama binası, 500 kişilik restoran, kafeterya, dinlenme alanı ve plaj bulunuyor. İki kişilik odalarda engelli vatandaşlar bir refakatçisiyle birlikte aynı odada kalabiliyor. Talep edildiğinde engelli vatandaşlar, engelliler için özel olarak donatılan araçla evlerinden alınıp tesise getiriliyor.

“ENGELLİLER TESİSLERİMİZDE ENGELSİZ BİR ŞEKİLDE TATİL YAPIYORLAR”


Mavi Işıklar Engelliler Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Eda Günaydın, “Burası Türkiye’de tek. 34 engellinin aynı anda konaklayabileceği, kaliteli zaman geçirebileceği bir dinlenme ve rehabilitasyon merkezi. Günümüzde engellilerin kumsallarda oturması veya suya girmesi her yerde uygun değil. Buradaki imkânlar sayesinde havuzumuzu çok rahatlıkla kullanabiliyorlar. Havuzda, engellilerin rahatça yüzebilmesi için aparatlarımız var.

Engelliler, platformlar sayesinde güvenli bir şekilde suya inerek keyifli bir şekilde zaman geçiyorlar. Engelliler tesislerimizde engelsiz bir şekilde tatil yapıyorlar. Engelliler yaz sezonunda 5 gün boyunca buradan yararlanabiliyorlar. Özellikle il dışındaki engelliler tesisimize büyük ilgi gösteriyor. Her 5 günlük konaklama süresinden sonra yeni engellileri tesisimizde ağırlamaya devam ediyoruz. Tesisimizin oteli 12 ay boyunca açık bulunuyor.

Yazın da 4 ay boyunca bütün etkinliklerimiz devam ediyor. Yılda yaklaşık bin 500 engelliye konaklama hizmeti veriyoruz. Tesisimizden hizmet alan engelliler çok memnun kalıyorlar. Tesisimize 5 yıldız üzerinden 10 yıldız puanı veriyorlar. Çünkü burada engellilerin yürümesinde, araba kullanmasında, görme engellilerin yollarıyla alakalı hiçbir sıkıntıları yok. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak engellilere kaliteli hizmet vermekten gurur duyuyoruz” dedi.
 

MAVİ IŞIKLAR ENGELLİLER EĞİTİM, DİNLENME VE REHABİLİTASYON MERKEZİ İLE İLGİLİ GÖRSELLER

Diğer Haberler

Leave a Comment