Türkiye’de Bir İlk: Bilgi Evleri

Bayrampaşa Belediyesine bağlı Bilgi Evlerinde Eğitim ve Spor, 2015 yılından bugüne başarılı şekilde bir arada yürütülüyor…

Gençlere yapılan yatırımların büyük bir bölümünü eğitim ve spor oluşturuyor. Bu alanda Türkiye’de yapılmış en büyük projelerden birisi Bilgi Evleri projesi. Bu projeyi ilk defa hayata geçirip geliştiren Bayrampaşa Belediyesi, Bilgi Evleri projesiyle eğitimde üçüncü adres sloganıyla başlayan eğitim adımı çocukların evde aileleri ve okulları dışında kalan zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmeyi hedefliyor.

Belediye, Bu yeni eğitim kurumu çocuklara okuldaki derslerine yardımcı olmakla birlikte sanatsal, sosyal ve sportif alanda da onları geliştirmek amacıyla farklı kulüp seçenekleri sunuyor. Eğitim hayatına çocuklarla birlikte aileleri de dahil ederek eğitici seminerler ve aktivitelerle ebeveynlere eğlenceli ve eğitici imkanlarla özel bir eğitim vizyonu ortaya koyuyor. Çocuklara etüt dışında verilen derslere örnek olarak ebru, resim, tiyatro, müzik  gibi sanatsal kulüpler, futbol, basketbol, tekvando, jimnastik gibi sportif derslerin yanında bilgisayar, gezi, hayat becerileri gibi sosyal öğrenmeyi gerektiren kulüpler mevcut. Aktif katılımın esas olduğu bu derslerle birlikte açıldığı dönemde yeni olan ama daha sonra Milli Eğitimin her okulda uygulamaya çalıştığı değerler eğitimi konusu her kulübün içinde harmanlanarak kendine özgü bir müfredatın ilk adımları atılmış bulunmaktadır.

2005 yılında bir Bilgi Evi olarak başlayan proje 15 yılını tamamlarken Bayrampaşa ilçesinde beş Bilgi Evi aktif olarak eğitim veriyor. Ayrıca Bayrampaşa Belediyesi çevre ilçelere de öncülük ederek bu eğitim hareketinin devam etmesini sağlıyor.  Daha sonra bu kapsam genişletilmiş Türkiye’nin farklı illerinde de Bilgi Evleri açılması vesile olunmuş.

Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Evleri bünyesinde devam eden spor faaliyetleri de Türkiye’de bir ilk olma özelliğinde. Sportif dersler ilk defa Bayrampaşa’da profesyonelliğe taşınmış. Bilgi Evleri bünyesinde Bayrampaşa Belediyesi destekleri ile Bayrampaşa Bilgi Gençlik ve Spor Kulübü kurulmuş İzcilik, basketbol ve tekvando branşlarında profesyonel sporcular yetiştirilmeye de başlanmış.

İzcilikte Türkiye’nin en aktif izci kulübü olarak yüzlerce sporcunun yanında birçok izci lideri yetiştiriliyor. Bununla birlikte basketbol ve tekvandoda da lisanslı sporcularla Bayrampaşa temsil edilmeye devam ediliyor. Kulüp olarak hem il hem ulusal hem de uluslararası alanda birçok kupa ve madalyayı da elde edilmiş. Bu başarılar elde edilirken kulüp çalışmaları halen Bilgi Evlerinin kuruluş misyonuna ve eğitim hedeflerine paralel olarak devam ederek eğitimi ve sporu birleştirme özelliğiyle dikkat çekiyor…

Diğer Haberler

Leave a Comment