Tokat’ta kanolar boy gösterdi

Tokat Belediyesi’nin organize ettiği etkinlikte Osmanlı Kancabaşı kayıklarının yüzdüğü ırmakta kanolar boy gösterdi. Yeşilırmak nehri üzerinde kano yarışları yanı sıra, vatandaşlara ve çocuklara kano eğitimleri de verildi.  

Tokat’ta renkli ve hareketli geçen Ağustos ayı bir etkinliğe daha sahne oldu. Tokat Belediyesi ve Ordu Kano Kulübü tarafından Yeşilırmak nehri üzerinde kano yarışları düzenlendi. Ayrıca profesyoneller tarafından vatandaşlara ve çocuklara kano eğitimleri de verildi.

Yeşilırmak’ın turizme kazandırılması amacıyla Tokat Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Kanal Tokat’ farklı bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Osmanlı Kancabaşı kayıklarının yüzdüğü ırmakta kanolar boy gösterdi. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, akşamüzeri sporcularla birlikte kanoya binerek kürek çekti. Başkan Eroğlu’na en küçük oğlu Kerem de eşlik etti. Tarihi Hıdırlık köprüsünün altından geçen kanolar renkli görüntüler oluşturdu.

KANO ETKİNLİĞİ KANAL TOKAT’A AYRI BİR ÖZELLİK KATACAK

Başkan Eroğlu, Yeşilırmak’ın güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını belirterek, “Kanal Tokat ismi verdiğimiz bu güzel bölgede bir taraftan etkinlikler, bir taraftan spor gösterileri, diğer tarafta kanca başı dediğimiz Osmanlı kayıkları yüzüyor. Burayı güzelleştirirken acaba daha farklı neler yapabiliriz diye düşündük. Aklımız bu güzel kano etkinliği geldi. Yeşilırmak üzerinde Kanal Tokat’ta kürekleri çekeceğiz” dedi.

TOKAT’TA KANO SPOR KULÜBÜ KURULACAK

Tokat’ta kano spor kulübü kurmayı planladıklarını belirten Başkan Eroğlu, “Kanal Tokat’ta kano sporu yapacağız. Ordu’dan gelen sporcular, kano gösterisi yapacak. Sonra çocuklara, gençlere kano eğitimi verecekler. Tokat’ta kulüp kurma fikrimiz var. Bunu en kısa sürede hayata geçireceğiz. Ailelerimizden istekli olanların çocuklarına kano eğitimi verecek hocalarımız.” dedi.

SARIKAYA, “KANAL TOKAT’TA YAZ-KIŞ KANOYA BİNİLEBİLİR”

Ordu Kano Kulübü Kurucu Başkanı Mustafa Sarıkaya, kanoya halkın ilgisinden memnun oldukları belirterek, “Şu an otuz derecenin üzerinde sıcaklık var ama hiçbir şey hissetmiyoruz. Su sporu zaten çok keyiflidir. Tokatlı çocukların da su sporu yapmalarını ben bir eğitimci olarak kesinlikle canı gönülden isterim. Kışın dahi burada kano sporu yapılabilir. Tokatlılar çok şanslı. Kanal Tokat’a sahipler” diye konuştu.

ÖNCE EĞİTİM, SONRA KANO

Etkinlik esnasında heyecanlanan küçük çocuklar kanoya binmek için sıraya geçti fakat Ordu Kano Kulübü Kurucu Başkanı Mustafa Sarıkaya, kanoya binmek için temel bir eğitimden geçilmesi gerektiğini söyleyerek Pazar günü öğle saatlerinde 7-12 yaş arası çocuklara eğitim verileceğini ve kano turu attırılacağını söyledi. Sarıkaya, kano sporu ile ilgilenen herkesi Kanal Tokat’a beklediklerini kaydetti.

Pazar günü ise sivil vatandaşlar eğitim alarak kano sporunun keyfini çıkardı.

Diğer Haberler

Leave a Comment