Vatandaşa nefes aldıracak iki park projesi

Bağlar Belediyesi, çok amaçlı,kültürel özellikli,botanik ve doğal iki modern park projesi hazırladı. İçinde kütüphane,yürüyüş,gezinti ve dinlenme alanları bulunan parkın  Yenihal bölgesinde yapılması planlıyor.

Hamravat evleri yakınlarında hayata geçirilmesi düşünülen “kuş cenneti” temalı botanik parkta ise kuş türleri ve hayvan çeşitlerinin olacağı özel bir bölüme yer verileceği kaydedildi.

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ilçenin modern yüzü olacak iki projenin yapımına  ilgili kurumlardan onay aldıktan sonra bu yıl içinde başlamayı planladıklarını söyledi.

Kentin Oksijen Deposu Olacak Şekilde Tasarlandı

Bağlar Belediyesi, farkındalık yaratması beklenen iki park projesi hazırladı. İçinde kütüphane,yürüyüş,gezinti ve dinlenme alanları bulunan parkın  Yenihal bölgesinde yapılmasını planıyor. Toplam alanı 42 bin  metre kare olarak belirlenen parkta ,yaz döneminde yaşanan hava sıcaklığı dikkate alınarak vatandaşların  nefes alabileceği bir yürüyüş, gezinti ve dinlence alanı oluşturuldu.

Ünlü Kürt islam alimi ve bilim insanı Ahmed-i  Hani’nin isminin verilmesi planlanan parkın projesi Diyarbakır’ın geleneksel kent dokusuna uygun olarak dar sokaklardan geniş eyvanlara, hayatlara açılan kapıların tasvirlendiği bir kurguyla inşa edildi.

Kütüphane Ve Okuma Salonları

Parkın içinde 700 metrelik alanda kütüphane inşa edilecek.Gün içerisinde öğrencilerin ders çalışma aktivitelerine imkan sağlamasının yanı sıra kentlinin okuma alışkanlığı pekiştirecek bir yapıda kurgulandı. Kütüphane bölümünde okuma salonları yer alacak ve öğrenciler istedikleri zaman gelip burada ders çalışabilecek.

Parkın içinde çocuklara yönelik oyun alanları,engellilere yönelik olarak da özel tasarlanan bölümler yer alacak. Kompleks şeklindeki park projesinde yürüyüş yolu üzerinde yer alan duvarlarda; suyun serinletici etkisinin kentliye daha ferah bir ortamda vakit geçirmesi olanağı sağlaması açısından kayrak kaplı su duvarı olarak işlevlendirildi.  Duvarlarda korten malzeme ile kentin edebi ve sanatsal mirasını bugünlere taşıyan yazar ve sanatçılarının isimleri, yazıları ve şiirleri ile bezenerek  ziyaretçilere sunulacak.

Otopark Ve Spor Alanları

Tüm bu mekânsal alanların yanı sıra alanın kuzey ve güney girişinde 4 tanesi engelli otoparkı olmak üzere 42 araçlık otopark, soğuk piknik yapmaya olanak sağlayan oturma bitirmeleri, seyir alanları ve toplam uzunluğu 650 metre olan koşu parkuru ve çeşitli fitness aletlerinin olduğu bir egzersiz alanı yer alacak.

Kuş Türleri Ve Hayvan Çeşitleri Bu Parkta Olacak

Bir diğer önemli proje ise “kuş cenneti” temalı park olacak. Yine Bağcılar mahallesine bağlı Hamravat evleri yakınlarında hayata geçirilmesi düşünülen “kuş cenneti” temalı botanik parkta kuş türleri ve hayvan çeşitlerinin olacağı özel bir bölüme yer verileceği kaydedildi.

Botanik özellikli park, kuş cenneti ve hayvanat bahçesi şeklinde geniş yelpazeye sahip olarak planlanırken bu proje ile kentte bu alanda bir ilke imza atılarak önemli bir açığın giderilmesi amaçlanıyor.

“Onay Alırsak Bu Yıl Başlayacağız”

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ilçenin modern yüzü olacak iki projenin yapımına  ilgili kurumlardan onay aldıktan sonra bu yıl içinde başlamayı planladıklarını söyledi.

Başkan Beyoğlu,”Projelerimiz ve projelerimizi hayata geçireceğimiz alanlar hazır. İlgili kurumlarla görüşmelerimiz devam ediyor. Onay almamız halinde hemen başlayacağız. Bu iki park hem kentin yeni yüzü olacak,hem vatandaşlarımızın yeni nefes alanları olacak.

Kütüphane,oyun salonları,engellilere yönelik alanlar,kuş cenneti ve hayvan bölümleri nedeniyle de vatandaşlarımıza huzurlu  bir yaşam imkanı sunacak. Bağlar’ımıza hizmetin en güzeli yakışır.” dedi.

Diğer Haberler

Leave a Comment