Kocaelispor’un şampiyonluk yolu sergileniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 54 yıllık tarihinde birçok başarısı bulunan ve bu sezon şampiyon olan Kocaelispor’un anlatıldığı “Şampiyonluk Yolu Açıkhava Sergisi”, İzmit Yürüyüş Yolu’nda açıldı

Müzesinde iki Türkiye Kupası bulunan ve 2019 – 2020 sezonu 3. lig ikinci grupta şampiyonluğu göğüsleyen Kocaelispor’un tarihinde birçok başarı bulunuyor. Şehrin en değerli markalarından birisi olan Kocaelispor’a şampiyonluk yolunda en büyük desteği veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Yürüyüş Yolu’nda takımın 54 yıllık tarihini, başarılarını ve hüzünlerini, hazırladığı “Şampiyonluk Yolu Açıkhava Sergisi” ile gün yüzüne çıkardı. Sabri Yalın Parkı ile Fethiye Caddesi hizası arasındaki 350 metrelik kısımda kurulan serginin açılışı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın tarafından gerçekleştirildi.

SERGİ AÇILIŞI İLGİ GÖRDÜ

“Şampiyonluk Yolu Açıkhava Sergisi” açılışına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Kocaelispor Kulüp Başkanı Hüseyin Üzülmez, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, eski kulüp başkanları, yöneticiler, Kocaelispor’un eski futbolcuları, taraftar grubu Hodri Meydan üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı. Açılış sonrasında Başkan Büyükakın, sergide sergilenen eski forma, krampon ve Kocaelispor’un mazisini anlatan görselleri inceledi. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği sergide, Başkan Büyükakın eski futbolcu ve yöneticiler ile fotoğraf çektirdi.

“HEPİMİZİN ÖZLEDİĞİ GÜN BUGÜNDÜR”

Serginin açılışında herkesin özlediği günün bugün olduğunu ifade eden Başkan Büyükakın, “Hepimizin özlediği gün bugündür. Süper lig yolunda devam edeceğiz. Bugüne kadar Kocaelispor’a değer veren herkese teşekkür ediyorum. En büyük alkışı Hodri Meydan’a gönderiyorum.  Bu taraftar her zaman Kocaelispor’un yanında oldu. Bu şampiyonluğu en çok hak eden, yağmur çamur demeden Kocaelispor’u yalnız bırakmayan taraftarımızdır. Hodri Meydan’a sonsuz teşekkür ediyorum. O sene bu sene bundan sonra her sene diyorum. Tarafımıza sesleniyorum, siz yürüyün biz hep sizin arkanızdayız. Sizi asla yalnız bırakmayacağız. Şampiyonluk yolunda hep beraber yürüyelim diyor hepinize hoş geldiniz diyorum” dedi. Başkan Büyükakın’ın konuşması Kocaelispor taraftarlarının alkış ve tezahüratları ile devam etti.

“BU SENE O SENE”

Takımlarını tüm sezon boyunca destekleyen taraftarlara teşekkür eden Kocaelispor Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Şampiyon Kocaelispor’un gururlu başkanı olarak Kocaelispor tarihinin sayfasına girecek bu günde buradayım. Bu şehrin tek gerçek değeri Kocaelispor’dur. Kocaelispor’un uzun yollar sonra ilk şampiyonluğu fakat son şampiyonluğu olmayacaktır. Bu sene o sene, bundan sonra her sene sözü bizim parolamızın başlangıcıdır. Futbolcularıma, yönetimime ve bütün bürokratlara destekleri için teşekkür ediyorum. Kocaelispor’un kuruluşundan bu yana bu kulübe emek veren herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

SERGİ 3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR 

Yürüyüş Yolunda protokolün ve vatandaşların, açılış sonrasında ilgi ile gezdiği Şampiyonluk Yolu Açıkhava Sergisi birinci, ara ve ikinci bölüm olmak üzere toplamda üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde Kocaelispor’un kurulduğu 1966 yılından bu yana elde ettiği başarılar, efsaneleşmiş futbolcu ve teknik direktörler, kupalar, zaman zaman yaşanan acı ve kötü günler sergileniyor.

KURULMASI PLANLANAN KOCAELİSPOR MÜZESİ TANITILIYOR

Tarihinde birçok başarı ve hüznü bulunan Kocaelispor’un geçmişten bugüne uzanan öyküsünün anlatılacağı bir müzenin kurulması planlanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Şampiyonluk Yolu Açıkhava Sergisi’nin ara bölümünde kurulması planlanan müzenin tanıtımını gerçekleştiriyor. Ara bölümde Kocaelisporlu eski futbolcular ve taraftarlardan temin edilen maddi – manevi değeri yüksek eski forma, maç bileti ve kramponlar gibi spor malzemeleri sergileniyor. Bu bölümde Kocaelispor’da en çok gol atan Kaan Dobra’nın 41 numaralı forması ve kramponu, efsane futbolculardan Zeki Kaya’nın 1979-80 sezonunda kazanılan ilk şampiyonlukta giydiği forması ve Kocaelispor’un Beşiktaş’ı 4-0 yenerek kazandığı Türkiye Kupası finalinde Faruk Sarman’ın giydiği forma gibi malzemeler dikkat çekiyor.

İKİNCİ BÖLÜMDE ŞAMPİYONLUK YOLU

Serginin ikinci ve son bölümünde 3. Lig ikinci grupta 2019-2020 sezonunun şampiyonu olan Kocaelispor’un, şampiyonluğa uzanan maçları, Büyükşehir Belediyesinin takıma desteği, atılan goller, taraftar sevinçleri, futbolcu, teknik heyet, yönetim ve taraftarların kucaklaşması 16 adet pano görseli ile anlatılıyor.

KOCAELİSPOR 14 PUAN FARKLA ŞAMPİYON OLDU

Koronavirüs salgını nedeni ile Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 2019-2020 sezonunun 2. ve 3. Lig’de kalan maçların oynanmaması kararını almıştı. Yönetim Kurulu 3. Lig 2. grupta en yakın rakibine 14 puan fark atarak lider olan Kocaelispor’un şampiyonluğunu ilan etti ve tescilledi.

PAZAR GÜNÜ KOCAELİSPORA YAKIŞIR KUTLAMALAR YAPILACAK

Kocaelispor’un şampiyonluğu, Kocaelispor’a yakışır bir şekilde 12 Temmuz Pazar günü yapılacak olan şehir ve gemi turu ile kutlanacak. Kutlamalar kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaelispor Kulüp Başkanı Hüseyin Üzülmez, futbolcular, futbolcu aileleri, yöneticiler, spor camiasının ve taraftar temsilcilerinin katılımı ile İzmit Körfezi’nde gemi turu yapılacak. Gemi turu sonrasında Kocaelispor futbolcuları, kulüp başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın’ın yer aldığı topluluk Kocaelispor için hazırlanan üstü açık otobüse geçerek şehir turu atacak.

Diğer Haberler

Leave a Comment