Gülen Yüzler Cafe hizmete girdi

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Sanat Sokağında Down Sendromlu çocuklara yönelik olarak dizayn edilen ve Down Sendromlu çocukların istihdam edileceği Gülen Yüzler Cafesinin açılışı gerçekleştirildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından açılışı gerçekleştirilen Gülen Yüzler Cafe’nin, açılış program öncesinde Malatya Down Sendromlular Halk Oyunları Ekibi tarafından birbirinden güzel halk oyunları gösterisi sunuldu.

‘HEP BİRLİKTE GÜLECEĞİZ’

Sanat Sokağında gerçekleştirilen programda bir teşekkür konuşması gerçekleştiren Down Sendromlular Dernek Başkanı Nursel Vardı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a kendilerine gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkür etti. Vardı konuşmasının devamında, “Bugün bu mutluluğu bizlere yaşatan Sayın Başkanımıza Down Sendromlu çocuklarımız ve aileleri adına teşekkürlerimi ve minnetlerimizi sunuyorum. Çocuklarımıza verilen bu mutluluğun tarifi yoktur. 2016 yılından beri böyle bir cafenin açılışı için çalışmalar yürütüyorduk. Geçen yıl engelliler gününde Sayın Başkanımıza bu talebimizi ilettik. Sayın Başkanımız bir yıl sonra yine bir engelliler gününde bu mutluluğu bizlere yaşattı. Down Sendromlu aileler olarak hiç kimsenin acımasına ve maddi desteğine ihtiyacımız yok. Şu anki mutluluğu hiçbir şey veremezdi. İnşallah burada özel çocuklarımızla birlikte nefes almak, gülen yüzlerle birlikte, Malatya halkının gülen yüzüyle sevgisiyle inşallah hep birlikte mutlu olacağız. Bu cafede down sendromlu çocuklarımız sizlere hizmet edecek. Onlara davranışlarınızla, gülen yüzünüzle ve sözlerinizle acımaktan çok bir şeyler öğretmenin çabası içerisinde olmalıyız. İnşallah bu cafede mutlu kaliteli zaman geçireceklerine inanıyorum” dedi.

TOPLUM HAYATINA DAHA ÇOK KATILACAKLAR

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adem Bedir Ergül ise yaptığı konuşmada, “3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Down Sendromlu kardeşlerimiz için Gülen Yüzler Cafesini yaparak hizmete açıyoruz. Sayın Başkanımızın direktifleri doğrultusunda hareket ederek özel kardeşlerimizin toplumsal hayatın içerisinde daha fazla katılmaları için yoğun bir çalışmayla Gülen Yüzler Cafemizi bugün açıyoruz. Hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

‘BİZ YARATANIN YARATTIĞI HER DEĞERİ

BAŞIMIZIN ÜZERİNE TAÇ EDERİZ’

Malatya’da güzel bir açılış gerçekleştirdiklerini belirten ve 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlayarak konuşmasına başlayan Başkan Selahattin Gürkan “Engellilikte esas olan insanda sevginin eksik olmamasıdır. Eğer bir insanda sevgi varsa vücudunun herhangi bir uzvunun olmaması bir engel değildir. Bugün toplumumuzda bizim engelli diye nitelendirdiğimiz çok sayıda insanımız var ki çoğu icada onlar imza atmıştır. Toplumda bu kardeşlerimizin bir uzuvlarının eksik olması onların bir eksiğinin olduğu anlamında değildir. Onları eksik olarak görme gibi bir lüks içerisinde olmamalıyız. Cenab-ı Allah’ın yarattığı ve verdiği her şeye şükür ederiz. Cenab-ı Allah insanları yaratırken yaratılmışların en onurlusu en şereflisi olarak yaratmıştır. Biz yaratanın yarattığı her değeri başımızın üzerinde taç ederiz. Büyükşehir Belediyesi olarak engelli kardeşlerimizle ilgili olarak sadece bu cafe ile ilgili değil her alanda onların işlerini kolaylaştıracak bir anlayış içerisinde çalışıyoruz. Down Sendromlu çocuklarımız için açacağımız Gülen Yüzler Cafesinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu kafede 12 kişi istihdam edilecek. Bunlardan 8’i Down sendromlu çocuğumuz. İŞKUR-BELSOS ve Sağlık Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı işbirliği ile yapmış olduğu güzle bir hizmet. Bu hizmette emek verenlere teşekkür ediyorum. Sevgi dolu engelsiz bir yaşam diliyorum” şeklinde konuştu.  

Diğer Haberler

Leave a Comment