Gençlik ve Spora 100 milyonluk yatırım

Sivas’a kazandırılacak 100 milyon TL değerindeki Gençlik Merkezleri ve Spor Komplekslerinin proje tanıtım toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Hilmi Bilgin, amaçlarının milli ve manevi değerlere hakîm bir nesil yetiştirmek olduğu söyledi.

Projeler hakkında katılımcılara sunum yapan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, amaçlarının milli ve manevi değerlere hakim bir nesil yetiştirmek olduğunu belirterek “En büyük gayemiz iyi eğitim almış, kendini yetiştirmiş, ahlaki ve davranışıyla örnek olan aile ve akrabalık bağları kuvvetli, büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi ve merhamet gösteren özü, sözü bir doğru, dürüst, iffet ve haya sahibi, yardım sever, çalışkan kısacası milli ve manevi değerlere haiz bir nesil yetiştirmek. Gençlerimize yönelik çalışmalarımızın odak noktası bu hedeflerle ve bu amaçlarla olmaktadır. Bu anlamda gençlerimizin eğitimine önemli bir yeri olan okullarımıza takviye olarak fiziki ve zihni gelişmelerine yardımcı olan kültür, sanat ve spor merkezlerine yenilerini kazandırmayı ve gençlerimiz arasında iletişim ve dayanışmanın güçlendirilmesini arzu ediyoruz. Genç,  yaşlı ve kadın, erkek toplumun tüm kesimlerinin sosyal hayata daha etkim katılımlarını sağlamak, boş zamanlarını verimli kullanmak, meslek edinmelerine yardımcı olarak istihdamı arttırmak adına şehrimize yeni gençlik ve kültür merkezleri kazandırıyoruz” dedi.
 

YENİ GENÇLİK VE KÜLTÜR MERKEZLERİ


Bilgin; “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın 30 milyon liralık bir desteği ile birlikte Belediyemiz olarak toplam 100 milyon lirayı aşan yatırım bedeline sahip yeni yatırım ve tesisleri şehrimize kazandıracağız.” ifadesini kullanan Başkanımız Bilgin, “Şehrimizin ihtiyaç duyulan bölgelerine öncelik vererek ilk etapta;  Fatih, Şeyhşamil ve Alibaba Mahallelerinde yeni Gençlik ve Kültür Merkezleri inşa edeceğiz. Hazırlanan konsept proje, Fatih ve Şeyh Şamil’de birebir uygulayacak. Alibaba Mahallesi’nde ise arazinin durumu, bölgenin ihtiyaç ve taleplerini göz önünde tutarak revize edilecek. Proje kapsamında atölyeler, çok amaçlı salon, spor salonu, kütüphane, kreş, okuma salonu ve idari bina yer alıyor. Bodrum, 1 ve 2. kat olmak üzere toplam 5.000 m² inşaat alanlı bir yapı oluşturulacak. Bodrum katta spor alanları, zemin katta fuaye ve sergi alanı, kreş, kafe, idari bölüm, kütüphane, eğitmen odaları, 1. katta atölyeler, sınıflar ve eğitim salonu, 2. katta ise hobi odaları, bilişim salonu, akıl oyunları odası ve masa tenisi odası gibi üniteler bulunacak. Yakın zamanda uygulama ihalesine geçilerek bahsi geçen bölgelere yeni kültür merkezlerinin kazandırılmasını hedefliyoruz.” dedi.

AMATÖR SPOR EVİ


Başkan Bilgin, Amatör Spor Evinin de müjdesini vererek; “Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durarak spora yönlendirilmesi amacıyla Belediyespor bünyesindeki farklı branşlar ve her yaz açılan spor okullarında binlerce sporcu yetiştiriyoruz. Ayrıca şehrimizdeki amatör spor kulüplerine de her yıl düzenli olarak malzeme yardımı yapıyoruz. Tüm bunların yanı sıra şehirdeki amatör spor kulüplerine toplam 1500 metre² alana sahip olan yeni bir tesis kazandıracağız. Yeni Stadyum bölgesinde amatör spor kulüplerinin kullandığı futbol sahalarının bulunduğu alanda, amatör kulüpleri ile istişare ederek onların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte; içerisinde olan soyunma odaları, sosyal tesisleri ve idari binası bulunan yeni bir tesis inşa edeceğiz. Ayrıca spor sahalarını yeniden düzenleyeceğiz.” ifadesini kullandı.
 

ÇOK AMAÇLI SPOR KOMPLEKSİ

GENÇLERİMİZE YÖNELİK ÖNEMLİ BİR YATIRIM OLACAK


Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Gençlerimize yönelik devasa bir yatırım olacak. 20 dönüm arazi üzerine kurulacak çok amaçlı spor kompleksinde; bay ve bayan yarı olimpik yüzme havuzları, basketbol, voleybol, tenis, futbol, vb. sporların yapılacağı kapalı spor salonu, çok amaçlı açık spor sahaları, bahçesinde bisiklet, koşu yolu, kaykay pisti ve çocuk oyun alanının yer alacağı bölge spor tesisi yer alacak. Spor kompleksi 7 bin 750 metre² inşaat alanı toplam 20 dönüm arazi üzerine kuruluyor. Daha çok okuyan, daha çok düşünen, daha çok üreten bir toplum için projeler zincirimizin önemli bir halkası olarak Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Eski Kızılay Hastanesi’ni ‘Kütüphane ve Gençlik Merkezi’ olarak düzenliyoruz. Toplamda 5 katlı olan binayı; insanlarımızın tüm ihtiyaçlarını göz önünde tutarak revize edeceğiz. Şehir merkezinde yeni bir ‘ilim – irfan yuvası’ olarak hemşerilerimizin hizmetine sunacağız.” dedi.

BÖLGE PARKLARI İÇERİSİNE ‘SEMT KÜTÜPHANELERİ’
Başkan Bilgin, “Son olarak mevcuttaki Saklıbahçe, Gazi Osman Paşa ve Selçuklu Bölge Parklarının içerisinde yer alan sosyal tesisleri, birer semt kütüphanesine dönüştürerek bölge halkımızın hizmetine sunacağız. Ayrıca Esentepe Bölge Parkı içerisinde yeni bir tesis inşa ederek yine semt kütüphanesi mantığı ile hemşerilerimizin istifadelerine sunacağız.” dedi.
 

Vali Salih Ayhan ise “Protokollerimiz, imzaladığımız tüm yatırımlar ilimize hayırlı ve uğurlu olsun. Sivas, Gençlik ve Spor alanında gerçekleştireceği projelerle örnek olmaya devam edecektir. Sivas’a yapılan her yatırımın amacı doğrultusunda en verimli şekilde kullanıldığını ve kullanılacağını ifade etmek istiyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığının 30 Milyon TL destek verdiği ve Belediyemizin 100 milyon TL yatırım yapacağı Gençlik ve Spor Komplekslerimiz şehrimize hayırlı olsun. Genç ve Spor dostu şehir hedefiyle Belediyemizle yürüttüğümüz ortak çalışmaların meyvesini alıyoruz.” dedi.


Diğer Haberler

Leave a Comment