Gaziosmanpaşa’da geleneksel çocuk oyunları yaşatılıyor…

Gaziosmanpaşa’da öğrencilerin internet ortamında zaman geçirmeleri yerine geleneksel oyunları oynaması ve bu oyunların günümüzde yaşatılması amacıyla düzenlenen “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği”’nin kazananlarına madalyaları verildi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği”nin ödül töreni Gaziosmanpaşa Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Törene, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, İlçe Kaymakamı Numan Hatipoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uzantı, Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mehmet Mutlu, oyunlara katılan okulların yönetici ve öğretmenleri ile ilkokul ve ortaokullardan 2.100 öğrenci katıldı. Mendil kapmaca, sek sek ve yakan top kategorilerinde dereceye giren öğrencilerin ödüllendirildiği programda gösteri müsabakaları yapıldı. Ardından Karizma Show, adrenalin dolu basketbol ve akrobasi gösterisi ile çocuklara heyecan dolu anlar yaşattı.

“BU GÜZEL OYUNLARI, GELECEK NESİLLERE TAŞIMANIN SORUMLULUĞUNU ÇOCUKLARIMIZA YÜKLEMİŞ OLUYORUZ”

“Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği”nde konuşan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Yarışmayla birlikte okullarımızın, öğrencilerimizin burada dereceye girmesi bizi mutlu etti. Unutulmaya yüz tutmuş, birçoğumuzun ismini bile hatırlamadığı geleneksel çocuk oyunlarımızı yeniden tanıtmak, çocuklarımıza bu sorumluluğu yüklemek, bunları spor gibi bir yarışma halinde burada sergilemesini izlemek gerçekten olağanüstü bir duygu. Dijital dünya bize hepsini unutturdu. Bu vesileyle çocuklarımıza bu sporları tanıtıyor, bu oyunları onlara öğretiyor, onlarla birlikte dereceye koşan bir spor kültürü geliştiriyor ama çok daha önemlisi bu güzel oyunları, gelecek nesillere taşımanın sorumluluğunu da çocuklarımıza yüklemiş oluyoruz” açıklamasında bulundu. 

“GELENEKSEL OYUNLAR KÜLTÜR MİRASIMIZIN BİR PARÇASI”

Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mehmet Mutlu ise, “Bugünkü atmosferi başkan sayesinde çocuklar ve bizler yaşıyoruz. Geleneksel oyunlar, kültür mirasımızın bir parçası. Çocuklarımızın da bu oyunları oynaması lazım ve bu niyetle de 2010’da bu federasyon kuruldu. 100 binlerce çocuğumuzla beraber bu oyunları oynadık. Çok mutluyuz, başkanıma teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Diğer Haberler

Leave a Comment