5. Beyoğlu Okullar Arası Satranç Turnuvası Başladı …

5. Beyoğlu Okullar Arası Satranç Turnuvası Kasımpaşa Spor Salonu’nda başladı. Beş farklı kategoride düzenlenen turnuvada dereceye giren öğrenciler ödüllendirilecek...

Beyoğlu’nda öğrencilerde olumlu rekabet duygusu oluşturmak ve sağlıklı gelişimlerine destek vermek amacıyla bu yıl 5’incisi düzenlenen “Okullar Arası Satranç Turnuvası” başladı. Beyoğlu Belediyesi, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beyoğlu Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen programa öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi. Kasımpaşa Spor Salonu’nda düzenlenen turnuvada ilkokul 1-2, ilkokul 3-4, ortaokul 5-6, ortaokul 7-8 ve lise olmak üzere toplam beş kategoride yarışan öğrenciler rakiplerini eleyebilmek için ter döktü.

300 KADAR SPORCUMUZ VAR

Çocukların zihinsel gelişiminin yanı sıra sosyalleşmesi açısından da bu tür organizasyonların önem taşıdığını ifade eden Türkiye Satranç Federasyonu Beyoğlu İlçe Temsilcisi Kemal Tosun, “Gelenekselleşti, 300 kadar sporcumuz var. 5 kategoride devam ediyor. Şunu söyleyebilirim belki en kalabalık ilçe turnuvası, turnuvamız iki gün sürüyor. Turnuvada dereceye giren öğrencilerimiz için belediyemiz hem bireysel hem takımsal ödüller verecek. Çocuğun satranç sporunu sevmesi, ailenin desteklemesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

SATRANÇ TURNUVASINA KATILDIM, İDDİALIYDIM

Satranç oynamanın aynı anda birçok konuya odaklanabilme noktasında önemli katkı sağladığını dile getiren öğrencilerden Beyza Sultan Dursun da, “Satranç turnuvasına katıldım, iddialıydım. İlk önce beni yendi, vezirimi yedi, sonra bende gayret ettim, sabrettim oldu. Turnuva düşünerek olan bir şey, güçlülükle olan bir şey değil. Aklını kullanırsan olur. 3’üncü sınıfa giderken başladım. Çok güzel de oldu” ifadelerini kullandı.

OYNAMAYA DEVAM EDECEĞİM

Satranç oynamayı çok sevdiğini ifade eden Muhammet Yiğit Yılmaz ise, “3’üncü sınıfa geçer geçmez oynamaya başladım. Oyunda ilerledikçe zorlaştı. İleride de oynamaya devam edeceğim. Arkadaşlarım da oynuyor” şeklinde konuştu. İki gün sürecek turnuva düzenlenecek ödül töreni ile sona erecek.

Diğer Haberler

Leave a Comment