Yaşlılık Daha Kaliteli Yaşanacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 65 yaş ve üzeri vatandaşlara hizmet etmeye devam ediyor. Belediye bünyesinde faaliyet gösteren Yaşlı Destek ve Koordinasyon Merkezi’nde, fizik tedavi, gezi, doğa yürüyüşü ve sağlık Taramaları gibi birçok faaliyetlerle yaşlıların daha kaliteli yaşlanması sağlanıyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığının ‘Yaşlı Destek ve Koordinasyon Merkezi’  (YADEM) projesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan 2019 yılında da hibe desteği almaya hak kazandı. 2017 yılında 1.1 Milyon TL hibe miktarını Sakarya’ya kazandıran proje, 2019 yılında da 1.5 Milyon Tl hibe alarak ilimizde bulunan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, “Bu projemizle 65 yaş üstü yaşlılarımızın yaşamlarını kolaylaştırırken, onların hem sosyal yönden yaşamlarına katkıda bulunacağız hem de sürekli takiplerini yaparak hak ettikleri yaşam alanlarına ve hürmete kavuşmalarını sağlayacağız” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yaşlıların yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla hazırlanan Yaşlı Destek Merkezi (YADEM), 65 yaş üstü bireylerin hak ettikleri yaşam alanlarına kavuşmaları, ihtiyaç duydukları psiko-sosyal desteğe ulaşmaları amacıyla kurulmuştur. Yaşlı Destek Merkezi’nde bulunan; Evde Temizlik ve Kişisel Bakım hizmetlerinde ilk etapta Sakarya’nın Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye ilçeleri içinde ikamet eden, 65 yaş ve üzeri, maddi durumu yetersiz olup bakacak kimsesi olmayan veya sağlığı el vermeyen yaşlılarımız faydalanabilmektedir. Yaşlılarımızın sosyal ve fiziksel yaşam kalitelerinin artırılmasının amaçlandığı bu hizmette,

-Evde Temizlik Hizmeti

-Kişisel Bakım Hizmeti

-Fizik Tedavi Hizmeti

-Psikolojik Destek Hizmeti

-Hobi Kursları ve Kulüpler (Hat, Resim, Kur’an-ı Kerim, Nakkaşlık, Teknoloji, Ahşap Boyama)

-Farkındalık Eğitimleri

-Gezi, Doğa Yürüyüşü ve Sağlık Taramaları

-Hastane Refakat Hizmeti bulunmaktadır.

Hafta içi her gün 08:30-17:30 saatleri arasında 44 44 054 (3770 – 3774) çağrı merkezi numarasından ulaşılabilir durumda olan Yaşlı Destek Merkezi, yaşlıların her türlü ihtiyaçlarında gerekli koordinasyonu sağlayıp, bilgilendirme yapmaktadır.

Adres: Mithatpaşa Mahallesi / Kentpark içi (Divan Kitap Cafe Yanı) Adapazarı / SAKARYA

Tel: 44 44 054 (3770)

Yaşlılara Çok Yönlü Hizmet

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Yaşlı Destek ve Koordinasyon Merkezi’ projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, “Merkezimizi 65 yaş üstü yaşlılarımızın korunması ve desteklenmesi ile yaşamlarının daha kolay hale getirilmesi için Sakarya’da ikamet eden bakıma ve korunmaya muhtaç yaşlılarımızın sorunlarına hızlı bir şekilde cevap vermek için tasarladık. Böylelikle yaşlılarımızın ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde çözüme kavuşturacağız” dedi.

En Büyük Sorun Yalnızlık

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne ayni yardımlar için başvuran 65 yaş üstü vatandaşların ikamet adreslerinde yapılan alan araştırmalarında karşılaşılan en büyük sorunun yalnızlık duygusu olduğunu söyleyen Yüce, “Bakacak kimsesi bulunmayan yaşlıların kişisel ve yaşam alanı temizliğinden uzak olduğu, herhangi bir muhtaçlık durumu bulunmayan yaşlıların ise gündüzleri faaliyet alanları olmamasından şikâyetçi oldukları tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Yüce, “Büyüklerimiz dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarına taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Toplumun temeli aile, ailemizin temeli de büyüklerimizdir. Büyüklerimiz sadece özel günlerde hatırlanmamalı, her daim onların halleri hatırları sorulmalı ve ihtiyaçları giderilmelidir. Yaşlılara bugün gösterilecek sevgi ve saygı gelecek kaygılarımızı azaltacaktır. Tüm bunlar bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Büyüklerine sahip çıkan toplumlar yarınlarından endişe duymazlar” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Diğer Haberler

Leave a Comment