Haliç’te kano ve yelken eğitimi

Fatih Belediyesi, Kano ve Kürek Sporları Merkezi’nde ‘Kano’ ve ‘Yelken’ eğitimine başladı. Profesyonel eğitimciler tarafından verilen kano ve yelken eğitimlerinden 18-50 yaş aralığındaki dileyen herkes faydalanabiliyor. 

Fatih Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle ilçeye kazandırdığı Kano ve Kürek Sporları Merkezi’nde  Kano ve ve Rekreasyon Küreği eğitim programı toplamda 4 hafta / 12 saat süresince yapılması planlanmaktadır.

20 kişilik gruplar halinde, serbest olarak verilen eğitimlerine sadece yüzme bilenler kabul ediliyor. Etkinliğin özelliği gereği eşofman giyilmesi gerekiyor. 

Söz konusu faaliyetlere katılımcı olmak için https://www.fatih.bel.tr/tr-TR/kano-kurek-egitim-basvuru-formu nu doldurmak gerekiyor.

OPTİMİST YELKEN EĞİTİMLERİ

Yelken sporunu gençlere sevdirmek ve Haliç’i yelken sporunun merkezi haline getirmek amacıyla kurulan Kano ve Kürek Sporları Merkezi’nde eğitimler aralıksız olarak devam ediyor. Balat Sahili’nde hizmet veren Yelken Okulu’nda da 7-11 yaş arası çocuklara yıl boyunca ücretsiz yelken eğitimi veriliyor. Eğitimlere katılan öğrencilerin, kulüp girişlerinde ateşleri ölçülüyor ve HES kodları kontrol ediliyor.

Eğitime katılacak kişilerin yanlarında yedek spor kıyafet getirmeleri gerekiyor.

Söz konusu faaliyetlere katılımcı olmak için https://www.fatih.bel.tr/tr-TR/optimisyelken formunu  doldurmak gerekiyor.

KANO HAKKINDA BİLGİLER;

Kano sporu koordinasyon ve denge unsurlarını bulundurduğu için vücudumuzdaki birçok kası aktif etmemizi sağlar. 4 hafta süren eğitimde katılımcılara karada ve suda teorik ve teknik bilgiler veriliyor. Programa katılım sağlayanlar bu eğitimler sonrasında profesyonel sporcu olmak için ilk adımlarını atmış oluyorlar. 

Deniz Kanosu; göl, körfez ve deniz gibi açık sularda kürek çekme sporu için geliştirilmiş Eskimo kayığıdır. Görünüm olarak Eskimo kayaklarının aynısıdır. Ortasında kürek çeken kişinin oturabileceği ve içine bacakları öne doğru uzatarak yerleşebileceği şekildedir.

Rekreasyon Küreği; boş zamanları değerlendirme, sağlıklı yaşam sporu ve eğlence amacı ile yapılan sportif bir etkinliktir. Rekreasyon amacı ile yapılan kürek sporu için özel olarak üretilmiş teknelerle yapılmaktadır. Bu teknelerin yapısı yarış teknelerine göre daha geniştir ve su üzerinde denge sağlamak daha kolaydır.

Rekreasyon Küreği’nde kullanılan kürekler de yarışlarda kullanılanlardan farklıdır. Amaç hız yapmak olmadığından dolayı bu küreklerin palaları diğerine göre daha ufak ve farklı yapıda olduğu için daha az kuvvet uygulanarak, eğlence amaçlı kürek çekmeye elverişlidir. Rekreasyon Küreği eğitim programı toplamda 4 hafta / 12 saat süresince yapılması planlanmaktadır.


Diğer Haberler

Leave a Comment