Avrupa spor haftası rüzgârı…

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, farklı etkinliklerle kutlanan Avrupa Spor Haftasına ev sahibi yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Avrupa şampiyonumuz var, dünya şampiyonumuz var, şimdi hedefimiz olimpiyat şampiyonluğu” dedi.  

Sporun tabana yayılması, hareket bilincinin her yaştan, her statüden bireyin günlük rutini haline getirilmesi amacıyla düzenlenen Avrupa Spor Haftası dolayısıyla Trabzon’da da etkinlikler gerçekleştirildi. Söğütlü Atletizm Sahası’nda düzenlenen etkinliğe, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Gençlik Spor İl Müdürü Birdal Öztürk ve sporcular katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşması yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, Avrupa Spor Haftası ile ilgili bilgiler verdi.

SPOR ŞEHRİ TRABZON

Avrupa Spor Haftası etkinliklerinde konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Gençlik Spor Bakanlığımızın himayelerinde tüm Türkiye’de başlatılan bu önemli spor etkinliğini organize eden ve emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Trabzon’u belki de en iyi tarif eden tanımlama, ‘Spor Şehri Trabzon’ tanımlamasıdır. Gerek futbol gerek diğer spor branşlarında ilimizin geçmişten bugüne başarıları, hepimizin malumudur. Bu şehirden çok sayıda başarılı sporcu yetişmiştir. Avrupa şampiyonası, dünya şampiyonası dahil birçok şampiyonada çok önemli başarılar elde eden sporcularımız bulunmaktadır. İnşallah bundan sonra başarılı sporcu sayımızı daha da artırmak istiyoruz” dedi.

‘SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Göreve başladıkları günden itibaren spora ayrı bir önem verdiklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “Biz Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak ilk etapta bizden kısa bir süre önce kurulan Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığını çok daha etkin, çok daha aktif, çok daha önemli çalışmalar yapabilecek bir kapasiteye kavuşturduk. Aynı zamanda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzle, Valiliğimizle çok yakın ilişkiler içerisinde birçok projeyi hayata geçirdik. Biliyorsunuz Trabzon esasında spor tesisleri bakımından çok zengin bir şehir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve bu zamanda kadar görev yapan spor bakanlarımıza şehrimize bir kısmı olimpik bir kısmı normal spor tesislerini kazandırdıkları için buradan bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘SPOR TEMALI MİNÜBÜSLERİMİZ VE OTOBÜSLERİMİZ OLACAK’

 Trabzon’a kazandırılan spor tesislerinin daha etkin ve verimli şekilde kullanılmasını arzu ettiklerini de dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Bu noktada Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzle hazırladığımız protokolü devreye koyuyoruz. Ve bu protokol çerçevesinde Trabzon’da öğrencilerimizin, sporcularımızın tesislere daha kolay ulaşımını sağlamak üzere Büyükşehir Belediyesi olarak gereken ulaşım desteğini planlıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde artık Trabzon’da da spor temalı minibüslerimiz, otobüslerimiz, duraklarımız olacak. Çocuklarımız arzu ettikleri spor tesislerine Büyükşehir Belediyesinin imkanlarıyla ulaşacaklar ve çok daha rahat şartlarda inşallah spor aktivitelerini gerçekleştirecekler” ifadelerini kullandı.

‘AMATÖR SPOR KULÜPLERİNİ DESTEKLİYORUZ’ 

Mevcut spor tesislerinin bakım ve onarımı gibi hususlarda Büyükşehir Belediyesi olarak inisiyatif aldıklarını da belirten Başkan Zorluoğlu, “Kendi tesislerimizden başlayarak tüm tesislerdeki eksiklikleri inşallah Büyükşehir’in imkanlarıyla çözmeye gayret edeceğiz. Elbette amatör spor kulüplerimiz çok önemli. Büyükşehir Belediyesi olarak amatör spor kulüplerimizin desteklenmesi için Trabzon tarihinde ilk kez 2020 yılı bütçesine ödenek koymuştuk. Şimdi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığımız gereken hazırlıkları yapıyor. Önümüzdeki günlerde beraberce amatör spor kulüplerine de sporculara da katkı sunacağız. Bundan sonraki yıllarda da spor kulüplerimizi maddi manevi anlamda da araç gereç anlamında da desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘SPORCU PERFORMANS MERKEZİ’NİN İHALESİ YAPILDI’

Sporcu Performans Merkezi’nin dün itibarıyla ihalesinin yapıldığını da belirten Başkan Zorluoğlu, “Sporcu Performans Merkezi Türkiye’de sadece Ankara’da var. Şimdi ikincisini dün gerçekleştirdiğimiz ihale sonrası önümüzdeki aylarda Trabzon’a kazandırmış olacağız. Burada sporcularımızın her türlü performansının ölçümü, bu ölçümlerin istatistik veri olarak toplanması, değerlendirilmesi, sporcuların sağlık anlamında yaşayabilecekleri bazı sıkıntıların çözülmesi çalışması gerçekleştirilecek. Ayrıca Trabzonspor gibi diğer kulüplerimizdeki oyuncularımızın da sağlık kontrollerinin yapılacağı çok önemli bir merkezi önümüzdeki aylarda hep birlikte hizmete sokacağız” dedi.

‘HEDEFİMİZ OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU’

Gençlere de seslenen Başkan Zorluoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak Avrupa Spor Haftası’nın amacına da uygun şekilde her yaştan, her gruptan insanımızın daha fazla sporla haşır neşir olması noktasında her türlü inisiyatifi aldık, alamaya da devam edeceğiz. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalar sonucunda Trabzon’dan çok şampiyon çıkardık. Avrupa şampiyonumuz var, dünya şampiyonumuz var ama henüz bir olimpiyat şampiyonumuz yok. Sevgili gençler hedefimiz inşallah önümüzdeki yıllarda en az bir olimpiyat şampiyonu çıkarmaktır. Belki de o olimpiyat şampiyonu şu anda sizin içinizde. Ben inanıyorum ve ümit ediyorum hep birlikte uyum içerisinde çalışırsak, Trabzon’dan da bir olimpiyat şampiyonu çıkacaktır” şeklinde konuştu.

VALİ USTAOĞLU VE BAŞKAN ZORLUOĞLU OK ATIŞI YAPTI

Konuşmaların ardından sporcuların gösterileri izlenildi ve hatıra fotoğrafı çektirildi. Ayrıca Vali Ustaoğlu ve Başkan Zorluoğlu gençlerle birlikte çeşitli spor branşlarında denemeler yaptı ve ok atışı gerçekleştirdi.

Diğer Haberler

Leave a Comment