Amsterdam Belediyesi’nin spor hizmetleri…

Amsterdam, Hollanda’nın başkentidir. Nufüsü 870 bin civarındadır. Amsterdam Belediyesi tarafından verilen spor hizmetlerinden bahsedeceğim..

Araştırma – Köşe Yazısı; Hakan Nergis (Spor Bilimleri Uzmanı)

Amsterdam, Hollanda’nın başkentidir. Nufüsü 870 bin civarındadır. Amsterdam Belediyesi tarafından verilen spor hizmetlerinden bahsedeceğim.

Amsterdam’da, çeşitli mahallelerde 26 spor parkı, 19 spor merkezi, 10 yüzme havuzu, 100’den fazla küçük spor tesisi ve okullarda bulunan 80 spor salonu kullanılmaktadır. Bu tesisleri ve (açık hava) spor alanlarını ve ürünlerini kiralayabiliyorsunuz.

Amsterdam’da kano, rüzgar sörfü gibi su sporlarına katılabileceğiniz birçok yer mevcuttur. Şehirde ayrıca koşu, yürüyüş ve bisiklet için birçok park ve doğa alanı vardır. 

Yüzme havuzlarının her biri, rekreasyonel yüzme, şeritli yüzme, kıdemli yüzme, yüzme dersleri ve spor dersleri gibi çeşitli etkinlikler için kendi zaman çizelgesine göre planlanıyor ve programlanıyor.

Amsterdam Belediyesi tarafından yaşlılar, engelliler ve sağlık sorunları olan bireyler için tüm aktivite ve faaliyetler doğrudan veya dolaylı olarak belediye tarafından uygun fiyatlarla organize ediliyor.

Ayda 10 € karşılığında bir tekerlekli sandalye veya bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Görüşmeden sonra tekerlekli sandalye veya bisiklet evinize kadar getiriliyor ve ayarları yapıldıktan sonra teslim ediliyor. Birçok kulüp, yer ve kuruluş engelliler ve yaşlılar için özel sınıflar ve aktiviteler düzenliyor.

Otizm’li çocuklar için resmi sitelerinde direk yetkili kişinin ismi, iletişim bilgilerini paylaşıyorlar ve aileler süreci bu yetkili kişiyle yönetiyorlar.

Çocuk ve gençler için okul müfredatıyla birlikte spor ve egzersiz programları oluşturuluyor ve müfredat dışı da kalan zamanda da spora katılım kolaylaşıyor.

Amsterdam Belediyesi’nin spor hizmetlerinin değerlendirilmesi:

Amsterdam Belediyesi’nin en büyük avantajı teknolojiden yararlanabilecek bir sistem kurmalarıdır. Hangi bölgede hangi spor faaliyeti var, kimler bu faaliyetlerden yararlanabilir, hangi spor faaliyeti ücretli, ücretsiz gibi ibareler açıkça bildiriliyor. Bu şekilde tesislerde kayıt yoğunluğu oluşmuyor, vatandaş zamandan tasarruf ederek internet sitesi üzerinden kendine uygun olan hizmeti ücretsiz ya da ücretli kiralayabiliyor.

Spor programlarının çocuk ve gençlerin teşvik edilmesi açısından okullarla birlikte koordineli bir şekilde ilerlemesi, kaliteli ve başarılı bir durumun göstergesidir. Bir çok Avrupa ülkesinde okullar belediyeler tarafından yönetiliyor. Bu yönetim biçimi müfredat dışı da çocukların ve gençlerin spora katılımını arttırıyor. Bizim ülkemiz şuan için bu yönetim biçimine hazır ve uygun durumda değil.

Engelliler, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan insanlar için spor koordinatörlüğünün alt direktörlüğü kurulmuş ve burada yetkilendirilmesi yapılan kişi ya da kişiler, bu husustaki insanlarla direk ve doğrudan süreçle ilgileniyor. Burada ki hizmet ve faaliyetler genellikle ücretli ve uygun bir biçimde fiyatlandırılıyor.

Ülkemizde ki gibi spor kulüplerine doğrudan destek verilmiyor. Bunun avantajları olduğu kadar, dezavantajları da mevcuttur.

Diğer Haberler

Leave a Comment